Odstranění šedého zákalu

Date:

Katarakta se nás může ve vyšším věku týkat. I proto je odstranění šedého zákalu jednou z nejčastěji se realizovaných operací ve vyspělých zemích a také nejčastějším chirurgickým zákrokem u lidí nad 60 let. V Oční klinice NeoVize, jako první na Slovensku, byla pacientem implantována nová generace umělé čočky.

O tomto věkem podmíněném onemocnění kolovalo mnoho mýtů. Například, že šedý zákal musí dozrát na to, aby byl odstraněn. Dnes už víme, že to pravda není. Pravdou však je, že výrazným způsobem zasahuje do života lidí a v případě, že se zanedbává či podceňuje, může skončit slepotou. Člověk s kataraktou vidí jakoby přes mléčné sklo, barvy neodpovídají realitě a později dochází k celkovému zhoršení kvality vidění. Odstranění šedého zákalu je dnes běžnou součástí práce očních chirurgů. Operace je rychlá, bezpečná, bezbolestná, trvá přibližně patnáct minut. Proplácená je zdravotními pojišťovnami. Není divu, že je o ni mezi lidmi velký zájem. Její průběh je ve své podstatě jednoduchý. Zakalená čočka se nahradí novou, umělou. Fakticky je ale operace podmíněna dokonalou souhrou jemných rukou chirurga, špičkového vybavení a sehraného týmu na sále. Zákroku samozřejmě předchází důsledné vstupní vyšetření. Právě na základě jeho výsledků se následně vyhodnotí, zda je člověk k operaci vhodný. A také má na výběr z širší palety čoček. Ale…

U některých skupin obyvatelstva nebylo dosud možné umělou čočku implantovat. Případně jim zajistit kvalitu vidění před nástupem katarakty. „Jde například o lidi, kteří mají cukrovku, případně poškozenou žlutou skvrnu. Někteří lidé se zas obávali sníženého kontrastu, haló efektu při řízení za tmy, citlivosti na světlo a podobně. Dnešním dnem už umíme kvalitní zrak navrátit i těmto lidem. Díky nové generaci umělé čočky Vivity od největšího výrobce nitroočních čoček na světě firmy Alcon. Jsem hrdý, že Slovensko tak patří mezi první evropské země, do které začala být tato čočka dodávána. Poprvé jsme tak předběhli i Českou republiku, která bývá díky větší populaci upřednostňována,“ přibližuje MUDr. Radovan Piovarči, primář oční kliniky NeoVize, který například provedl první operaci šedého zákalu za asistence femtosekundového laseru.

Dostupnost léčby

Na novou čočku Vivity se těšil také pan František. „Na nový život bez šedého zákalu se těším. Před zákrokem jsem měl obavy, přiznávám. Ale na více než 95% mnou lomcoval pocit naděje. Mám ještě spoustu nepřečtených knih a miluji také běh i plavání.“

Velkou nevýhodou šedého zákalu je, že lidi postupně připravuje o přirozenou radost ze života ao jejich koníčky. Diabetes tohle všechno ještě více komplikuje. „Operace šedého zákalu, znovunabytí dobrého vidění a snížení závislosti na brýlích zásadním způsobem zkvalitňuje život seniorů a činí jej bezpečnějším. Divili byste se, kolik starších lidí se cítí být fyzicky u síly. Diabetici nebo pacienti se změnami na sítnici byli dosud odkázáni jen na základní čočky, které jim umožňovaly vidění jen na jednu vzdálenost. Nová čočka Vivity je první na světě, která umožňuje vidění na více vzdáleností, aniž by zhoršovala vidění u diabetiků či lidí s poškozením sítnice. Její unikátní konstrukce umožňuje lom světla ve více osách, a to tak aby nebyl obraz deformován. To je pro diabetiky velmi důležité, protože jejich sítnice je touto chorobou oslabena,“ říká o zkušenosti MUDr. Radovan Piovarči, který si dnes na své konto připsal další prvenství. A nejen on, ale také celé Slovensko.

Právě v oční klinice NeoVize byly totiž dnes, jako jediné, implantovány nové čočky Vivity. „Naše klinika, díky své pozici Center of Excellence, získala možnost stát se první klinikou na území bývalého Československa, která tuto čočku pacientům nabízí. Je to nová cesta k dostupnosti odstranění šedého zákalu dalším lidem a v současnosti představuje nejvyšší možnou kvalitu. Čočka Vivity bude od 01.04.2021 kategorizována Ministerstvem zdravotnictví Slovenské republiky a velmi nás těší, že na ni přispívají i zdravotní pojišťovny,“ řekl Petr Kocian, ředitel a spoluzakladatel Oční kliniky NeoVize.

Caratacta clouding of the lens of the human eye

I dnes byl zákrok rychlý, bezpečný, bezbolestný. „Je přímo neuvěřitelné, že během necelé čtvrthodiny se vám doslova změní pohled na svět. Přiznám se, že před operací jsem měla jakési motýly v břiše a teď je tam cítím pořád, protože se neumím dočkat nejbližších hodin a krásnějšího světa, na který se budu moci díky čočce Vivity a oční klinice NeoVize dívat,“ dodává paní Ľubica.

Podle Národního centra zdravotnických informací SR postihuje diabetes přibližně 400 tisíc obyvatel a tento počet v posledních letech meziročně narůstá o 5 až 8 %.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Objevte světla a odrazky, které vám zajistí skvělé vidění i bezpečnost

Být uprostřed silničního provozu, ale také na cyklostezkách...

Čištění vozidel – detailing interiéru pro dlouhou životnost interiéru

Díky profesionálnímu detailingu interiéru bude vnitřek vašeho vozidla opět...

Porovnání Hola VPN Premium s Windscribe Pro: Která je lepší?

Kterou z těchto VPN vybrat: Hola VPN Premium, nebo...

Plazmová svářečka: Univerzální zdroj pro různé využití

Na trhu můžete najít různé svářecí zdroje, které jsou...