Padesátka není překážka

Date:

Současné ženy i muži žijí dnes po padesátce aktivně a vypadají stále atraktivní. K věku se však nutně přidružují onemocnění. Rozdílem oproti minulosti je, že nepředstavují více velký, popřípadě život ohrožující problém. Současná medicína pokročila iv oblasti očního lékařství, které dnes dokáže bez problémů vyřešit šedý zákal či nepraktické brýle.

Starozrakost

Stav kdy těžko zblízka rozpoznáte písmena, například na pokladním bloku, nebo v žákovské knížce vašeho vnoučete se lidově nazývá nemoc krátkých rukou či starozrakost. Oční lékaři ji odborně nazývají presbyopie. Odstranit ji lze prelexem. Jak vlastně bezpečný, bezbolestný a rychlý zákrok prelex probíhá? „Pacientovi během něj implantujeme do oka trifokální nitrooční čočku. Pomocí ní lze odstranit jakýkoli počet dioptrií do blízka, do dálky a zároveň i na střední (počítačovou) vzdálenost,“ přibližuje zákrok MUDr. Radovan Piovarči, primář oční kliniky.

Šedý zákal

Dalším onemocněním, které značně ovlivňuje kvalitu života po padesátce, je šedý zákal. Nejčastěji se projevuje u lidí po 60. roce života, ale vzhledem ke klimatickým změnám a intenzivnějšímu slunečnímu záření se s ním oční lékaři setkávají iu mladších lidí. Mýtusem kdysi bylo, že musí „dozrát“, aby byl odstraněn. V současnosti se šedý zákal operuje tehdy, pokud již pacientovi způsobuje i subjektivní potíže. Operační techniky, které se používaly v minulosti, se výrazně liší od dnešních šetrných mikrochirurgických technik. Právě výrazně „přehlédnuté“ čočky, kdy pacient již přestal vidět, přinášejí s sebou při operaci rizika.

Čím zralejší, tím horší

Pomůže proti šedému zákalu operace? „Pacienti se nemusí obávat ani současné pandemie, protože jsme přijali všechna důležitá opatření. Je důležité si uvědomit, že odkládání operace má výrazně negativní vliv na kvalitu vidění, a tím i na psychiku pacienta. Čím déle s šedým zákalem žijeme, tím je zralejší a nebezpečnější,“ říká renomovaný oční chirurg Radovan Pivovarči.

Mature man and woman hugging while laughing while walking along the seashore on a summer day

Jak vlastně zákrok probíhá? Především je bezbolestný, jen v kapkovém místním znecitlivění oka. Dnes se můžete rozhodnout, zda podstoupíte tvz. klasický zákrok, který má pevně v rukou operující lékař (oční chirurg) nebo pro kombinovaný, tzv. laserem asistovaný zákrok. Operace šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru je chirurgy preferována zejména při komplikovanějších případech, jakož iu určitých přidružených diagnóz, kdy je považována za velmi bezpečnou s výrazně sníženým rizikem případných komplikací. Výhodou operace šedého zákalu je i skutečnost, že vás zároveň dokáže zbavit všech dioptrií i astigmatismu. Monofokální čočky, které v plné částce hradí všechny zdravotní pojišťovny, odstraní zákal i brýle do dálky. Trifokální čočky dodávají speciální pohodlí na všechny tři cílové vzdálenosti – dálku, střední (počítačovou) vzdálenost a blízkou (čtecí) vzdálenost. Cíl každého zákroku je však stejný – odstranit zakalenou čočku a nahradit ji novou. Již druhý den po operaci šedého zákalu můžete bezproblémově fungovat a užívat si radosti běžného života. Dnešní padesátníci se nemusí více obávat stárnutí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Objevte světla a odrazky, které vám zajistí skvělé vidění i bezpečnost

Být uprostřed silničního provozu, ale také na cyklostezkách...

Čištění vozidel – detailing interiéru pro dlouhou životnost interiéru

Díky profesionálnímu detailingu interiéru bude vnitřek vašeho vozidla opět...

Porovnání Hola VPN Premium s Windscribe Pro: Která je lepší?

Kterou z těchto VPN vybrat: Hola VPN Premium, nebo...

Plazmová svářečka: Univerzální zdroj pro různé využití

Na trhu můžete najít různé svářecí zdroje, které jsou...