Pravidla jak sportovat venku bez rizik

Date:

Pandemická situace zabraňuje sportovat tak jako kdysi, nicméně pohyb každému chybí. Respektující všechna opatření, venku je možná procházka, turistika, běh či cyklistika. Máte-li strach z úrazů a návštěvy nemocnice, přistupte k případným zraněním ze sportu venku preventivně.

Opatrné začátky – pokud po dlouhé zimní době začínáte se sportem, začátky si hlídejte. Vaše kondice na tom není nejlepší. Důsledkem mohou být oděrky, namožené svaly či zlomenina. Držte si pomalé tempo a krátké vzdálenosti. Sledujte se. Nesrovnávejte se s rychlejšími a zdatnějšími.

Strečink – pokud jste ho dosud zanedbávali před i po sportu, při běhu, cyklistice, či turistice na něj tentokrát nezapomeňte. Správné natahování vám pomůže dosáhnout pohodlnější aerodynamické polohy na kole a zefektivnit styl vaší jízdy. Kromě toho vám umožní lépe si vychutnávat čas strávený při sportu.

Co když se stane úraz – chcete-li být připraveni na případná zranění, vybírejte si kratší známý okruh, abyste si otestovali kondičku a zbytečně to „nepřepálili“. Odtlaky na dlaních, na patách, pády, při nejhorším zlomeniny ale i štípnutí mohou být součástí aktivity venku. Kromě vody, je fajn mít v batohu, cyklobrašně nebo zkrátka v sáčku, malou cestovní lékárničku se základními zdravotnickými pomůckami a léky, ale také s příručkou první pomoci.

Co má obsahovat základní lékárnička – náplasti, dezinfekci, obvaz a malé nůžky. Pokud trpíte nějakým speciálním zdravotním onemocněním, přibalte si do peněženky tvz. „bezpečnostní kartu“. Na ni uveďte vaše jméno, datum narození, krevní skupinu, alergie, onemocnění a telefon na někoho blízkého. Přidat můžete také informace o tom, jak vám mohou kolemjdoucí nejlépe poskytnout první pomoc.

Na výběr je množství druhů dezinfekčních roztoků, pořizujete si ji jednou ročně či pololetí, proto si můžete dovolit přihlížet spíše na kvalitu než rozdíl pár „drobných“ při ceně.

Neměla by štípat a obsahovat alkohol – to je důležité zejména u dětí či choulostivých částí těla a obzvláště u některých typů zranění.
S obsahem jódu – jód zničí většinu bakterií, virů a plísní v ráně, takže působí proti potenciální infekci kůže a dalším možným zdravotním komplikacím.
Na pokožku i sliznice
Zbarvení dezinfekce – naleznete transparentní či zbarvené. Pokud je dezinfekční roztok přírodně žlutě – hnědý, nelekejte se, znamená to, že obsahuje jód a vidíte přesně jakou plochu jste dezinfikovali. Nezašpiní vaši pokožku, nehty nebo vlasy, i když je místo aplikace viditelné, roztok je vodou omyvatelný, mýdlo se při aplikaci na ruce nakonec zbarví do bílá.
V tomto šíleném pandemickém období byste při pobytu venku as případným kontaktem s cizími lidmi neměli zapomínat ani na potřebnou ochranu před viry. Jelikož sportování v roušce či respirátoru je velmi náročné, vyzkoušejte Virostop. Ochrání vás před různými viry, díky ochrannému filmu, který vytvoří na sliznici.

Stejně tak myslete i na vaši pokožku, pokud během zimního dne svítí slunce a do výbavy přibalte opalovací krém s vyšším faktorem. Rovněž krém na pleť, pokud je příliš zima.

Osobní věci – jako je mobil (ten před sportem vždy dobijte), peněženka s doklady a malou hotovostí, dostatek tekutin a rychlé cukry (hroznový cukr, čokoláda, ovoce). Pokud na sportovních výletech rádi fotíte, vozte s sebou i malou powerbanku pro případ, že by se telefon rychle vybil. Na doklady a peníze si vezměte malou cestovní peněženku, do které si dejte občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Nějaká hotovost se vždy hodí. Nic nezkazíte, pokud vašim blízkým prozradíte plánovanou trasu, což může být v případě nehody život zachraňující moment.

A woman and man enjoy a winter fat bike ride in Banff National Park, Alberta, Canada.

Vycházet ven je třeba podle aktuálních pandemických nařízení a nezapomeňte, že cvičit můžete díky moderním technologiím efektivně i doma.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Objevte světla a odrazky, které vám zajistí skvělé vidění i bezpečnost

Být uprostřed silničního provozu, ale také na cyklostezkách...

Čištění vozidel – detailing interiéru pro dlouhou životnost interiéru

Díky profesionálnímu detailingu interiéru bude vnitřek vašeho vozidla opět...

Porovnání Hola VPN Premium s Windscribe Pro: Která je lepší?

Kterou z těchto VPN vybrat: Hola VPN Premium, nebo...

Plazmová svářečka: Univerzální zdroj pro různé využití

Na trhu můžete najít různé svářecí zdroje, které jsou...