Zaostřeno na sebevědomí

Date:

Dnes nám rovněž záleží na našem zdraví i vzhledu. Snažíme se zdravě žít, sportovat a nevyhýbáme se ani různým zákrokům, které nám navrátí sebevědomí. Vždyť přibývající roky vidět nejen v očích, ale také v jejich okolí.

Smutný pohled, váčky pod očima, zúžené zorné pole,… To vše má na svědomí spadlá a přebytečná kůže v okolí našich očí, kterou nesprávně označujeme jako horní a dolní oční víčka. Jde o zažitý pojem, který zdomácněl nejen mezi lidmi, ale i lékaři. Jen málokdo však ví, že pojem „víčko“ je ve skutečnosti převzat z češtiny. Anatomicky i gramaticky správně se pohyblivý kožní útvar chránící oko nazývá řasa. Chloupky na očích, které vyrůstají z řas a zvykneme je nazývat řasy, jsou řasy.

Přestože je terminologie trošku zmatečná, příčiny pokleslých řas jsou jednoznačné. „Způsobeny jsou zejména stárnutím, kdy věkem dochází k degradaci kolagenových vláken v naší pokožce. To vede ke ztrátě její pružnosti. Následně lze pozorovat povisnutí a nadprodukci kůže, která se dostává do oční štěrbiny. Tam vyvolává nejen estetický, ale hlavně funkční problém, protože způsobuje ztrátu periferního vidění z horní části zorného pole,“ upřesňuje MUDr. Lucia Sonntag z oční kliniky NeoVize v Popradu. Ne vždy je však na příčině jen ochablá kůže. Pokles řas může mít na svědomí i porucha samotného svalu, porucha v nervosvalovém přenosu či projev jiného onemocnění.

Špatnou zprávou je, že ochabnutí řas, které se odborně nazývá blefarochaláza, neumíme předejít ani zabránit. Na vzniku blefarochalázy se podílí zejména naše genetická predispozice a ta je obtížně ovlivnitelná. Pozitivní však je, že řešení tohoto problému je poměrně jednoduché. Blefaroplastika, operace řas (víček), je vhodná pro ženy i pro muže. „Důležitost operace horních a dolních řas nastává především tehdy, když kvůli nadbytečné kůži začnou pacienti trpět ztrátou části vidění. Přináší to spoustu jiných problémů. Kvůli neúplnosti zorného pole mohou chodit v záklonu, s čímž přichází bolest páteře či hlavy. Pacienti si často stěžují i ​​na pocit neustále unavených očí,“ doplňuje MUDr. Drmota, který operace řas provádí v bratislavské NeoVizi.

Horní řasy se korigují obyčejně tehdy, když se okraj kožního záhybu dotýká nebo přesahuje horní řasy. Při operaci se odstraní nadbytečné převisy kůže a pokud je to nutné, tak i tuková tkáň. Zákrok probíhá v lokální anestezii a trvá necelou hodinu. Ideálním obdobím na zákrok je právě podzim a zima. „V letních měsících operace neprovádíme a ani to nedoporučuji. Tehdy může docházet k pigmentaci jizev a hojení ve vysokých teplotách není nejlepší. V létě je také zvýšená náchylnost pooperační rány k infekcím, proto se těmto komplikacím snažíme předejít,“ vystříhá oční lékař. Klíčové je také vstupní vyšetření, když lékař zhodnotí, zda je pacient vhodným adeptem k operaci. Již druhý den po zákroku můžete fungovat opět v běžném režimu. Jelikož však jde o operační výkon, je třeba počítat s pravděpodobným výskytem modřiny či otoku.

Týden po zákroku se vybírají stehy a zároveň je vidět první výsledky. Finální efekt nastává přibližně měsíc po operaci. Nemusíte se obávat ani jizvy. Řez se totiž dělá v rýze, kterou máme anatomicky danou, a tak se maličká jizva nachází v ní. Člověk si jí tam proto vůbec nevšimne.

Horizontal shot of a beautiful female whit a long hair, looking at camera

Pravdou je, že poměr lidí, kteří operaci řas vyhledávají kvůli zdraví a estetice, je zhruba stejný. „Je to přibližně padesát na padesát. Polovina pacientů se rozhodne pro zákrok kvůli problémům s viděním a druhá by chtěla vypadat mladší a svěžejší. Zajímavé je, že muži většinou zákrok podstupují z funkčního hlediska, zatímco u žen estetika hraje stejnou roli jako zdraví,“ informuje MUDr. Sonntag. Jelikož dolní řasy nemají vliv na náš zrak, jejich operace se provádí téměř vždy kvůli našemu vzhledu. Výsledek je zde opravdu citelný. Po odstranění „vačků“ pod očima člověk výrazně omládne, což se podepíše i na naší psychice. „Když pacienti po zákroku přijdou na kontrolu, vidíme jasné změny v jejich sebevědomí. Jsou rozzářeni, že získali přirozeně mladší a svěží vzhled, ale v neposlední řadě lépe vidí,“ doplňuje MUDr. Drmota.

Od řas k brýlím

Zatímco věkem kolegenu v pokožce ubývá, počet dioptrií může přibývat. Renomovaní oční lékaři v souvislosti se sebevědomím upozorňují také na skutečnost, že zejména ženy špatně snášejí nejen převislou kůži v okolí očí, ale i nošení silných dioptrií. Brýle umí být estetickým nedostatkem a zároveň i nepraktickou pomůckou. Zejména pokud potřebujete jedny pro čtení, další pro sledování televize a ještě pro práci s počítačem. Případně žijete aktivním životním stylem. Naštěstí, lidé s presbyopií, a tedy s nemocí krátkých rukou, při které jsou texty lépe čteny z větší dálky, se mohou brýlí natrvalo zbavit. Rychle, bezpečně, bezbolestně.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Turistika Madeira: Ráj pro všechny turisty

Madeira, to je ráj pro všechny milovníky turistiky. Tento...

Můžu odstoupit od smlouvy o půjčce?

Určitě to také znáte: každý občas uděláme rozhodnutí, které...

Skládací stoly, v čem tkví jejich nejdůležitější výhody?

Skládací stůl se stane praktickým doplňkem vašeho párty stanu....